Ben Alma

Ben Aldırmak Kanser Nedeni Olabilir mi?

Yazar 15 Ocak 2018 Henüz yorum yok

Benler vücudumuzda kalıtımsal nedenlerle ortaya çıkan veya  dış etkenler ile ( güneş ışınları, kozmetik ürünler, giyilen kıyafetler vs.) ortaya çıkan, melanosit hücrelerinin kümeler oluşturması ile derinin bazı kısımlarına oluşan cilt lekeleridir. Benlerin tıp dilindeki ismi; “nevüs”tür. Halk arasında da ben olarak adlandırılan bu lekeler, kimi zaman tehlike arz edebilmektedirler. Melanom adındaki hücrelerin zararlı hücre olması durumunda melanom adı verilen cilt kanseri türü ortaya çıkabilmektedir.

Benlerin alınması, cilt kanserine sebep olacak hücrelerin barındığı benlerin tedavisi yapıldığında doğru olacaktır. Benlerin, cerrahi müdahalelerle, lazer yöntemiyle ve birçok başka yöntem ile tedavisi yapılabilmektedir. Benler her insanın vücudunda bulunur ve birçoğu da tehlike oluşturmaz. Benlerin alınması da kansere yol açmaz. Ancak benlerin varlığı, tehlikeli hücre barındırıyorsa melonum kanserine yol açabilir. Halk arasında “benlerini aldırma, kanser olursun” gibi söylemler dolanmaktadır.

Fakat bu söylentilerin tıpta yeri bulunmamaktadır. Yalnızca insanların kulaktan dolma bilgilerle paylaşım yapması sonucu doğan, doğru olmayan bilgilerdir. Bir inanış da; kanserli hücrenin bulunduğu ben alındığında, kanserli hücrelerin daha da fazla yayılacağıdır. Fakat bu da söylentiden ibaret bir düşüncedir. Kanserli hücrelerin alınması ile kanser riski azalmaktadır. Yayılması söz konusu değildir.

Benlerden rahatsız olanlar kimi zaman koparma gibi yanlış davranışlarda bulunabilmektedirler. Bu hareket ile zararlı olmayan ben bile, zararlı hale gelebilmekte ve benin çapı genişlemektedir. Benlere, uzmanların görüşleri dışında dokunulmamalıdır.

Ben Aldırmak Zor Bir İşlem midir?

Ben diğer adı ile nevüs genellikle pek çok kişide bulunmaktadır. Daha çok genetik kaynaklı olmakla birlikte sonradan çıkan benler de bulunmaktadır. Bazı benler tehlikeli olamayabilir. Ancak tehlikeli olan benler de vardır. Bunların tespit edilmesi bazı kurallara bağlıdır. Öncelikle benin rengine bakmak gerekmektedir.

Homojen renkli benler tehlikeli olabilir. Bunun yanında benin görünümü de oldukça önemlidir. Ben eğer girintili çıkıntılı ise bu genden şüphe etmek gerekebilir. Ayrıca benin 6 mm’den büyük olması durumu da şüpheye neden olabilir. Bununla birlikte benlerin herhangi bir neden olmaksızın kanaması, yara halini alması gibi pek çok farklı şey onların cerrahi müdahale gerektirmesini sağlayacaktır.

Ben aldırmak zor mudur? Bu soru ben aldırmak isteyen pek çok kişinin merak ettiği bir sorudur. Halk arasında benin çıkarılmasının kansere neden olduğuna dair bir inanış olsa da bu doğru değildir. Benin gerek tamamen gerekse bir kısmının çıkarılması kanser nedeni değildir. Hatta kanserin erken teşhisini sağlayacaktır. Bazı kişiler benlerin estetik olarak güzel olmadığını düşünebilir ve bu nedenle benlerinin çıkarılmasını isteyebilir. Bu genellikle lazer, elektrokoterizasyon diğer adıyla yakma ya da kriyoterapi yani diğer adıyla dondurma gibi yöntemlerle mümkün olmaktadır.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp