Ben Alma

Ben Çeşitleri Ve Özellikleri

Yazar 27 Ocak 2017 Henüz yorum yok

Ben çeşitleri ve özelliklerine bakacak olursak öncelikli olarak benler oluşum özelliklerine göre incelenmelidir. Bu şekilde bir inceleme yapıldığında benler ikiye ayrılır. Birincisi doğuştan olan ben türleri, diğeri ise özellikle ergenlik döneminde oluşmaya başlayan ben türleridir. Her iki ben oluşumunun da detaylarını değinecek olursak;

Oluşma Şekillerine Göre Ben Çeşitleri

Konjenital (Doğuştan) Ben Çeşitleri: Bu tür ben oluşumları daha bebek anne karnındayken oluşmuş benlerdir. Doğum sonrasında daha da belirginleşerek netlik kazanırlar. Doğuştan olan benlerin deri kanseri olma riskleri normal benlere oranla daha fazla olmaktadır. Bazı benlerin boyutları 20 cm’ye kadar çıkmakta olup 20 cm üzeri olanların taşımış oldukları kanser tehlikesi çok daha fazladır.

Sonradan Oluşan Ben Çeşitleri: Hayatımızın en yoğun ergenlik döneminde oluşan benlerdir. Ortalama boyutları ise birkaç milimetreden başlayıp yarım santimetreye kadar ulaşmaktadır. Genelde kahverengi tonların bir leke gibi oluşmaya başlayan bu benler zamanla cilt üzerinde kabarık bir hal alarak bildiğimiz anlamda bene dönüşürler.

Sonradan oluşan ben çeşitleri gibi kanser oluşturma riskleri yoktur. Ancak bir insan cildinde özellikle 50’nin üzerinde ben oluşması çok hayra alamet olarak yorumlanmaz. Kanserleşme riskine karşın benlerin alınması gerekebilir. Yukarıda incelediğimiz oluşma şekillerine göre benleri ifade etmekteydi. Şimdi ise oluşma yerlerine göre benleri inceleyeceğiz.

Oluşma Yerlerine Göre Ben Çeşitleri

İnsan vücudu boş bir levhadır. Benler kimi zaman doğuştan kimi zaman ise sonradan bizlerin vücudunda oluşabilmekteler. Hepsi farklı büyüklükte ve farklı yerlerde ortaya çıkmaktalar. Oluştukları yerlere göre benler farklı isimlerle adlandırılmaktalar. Kısaca değinecek olursak;

Becker nevus: Bu tür benler kıllı benler olarak bilinir ve yoğun olarak erkeklerde görülmektedir. 20’li yaşlarda ortaya çıkarak genellikle omuz ve göğüs bölgesinde oluşmaktadırlar. Üzerinde tüyler oluşur. Estetik açıdan bakıldığında rahatsız etmiyorsa aldırılmasına gerek yoktur.

Nevrus Sebase: Kafa derisinde ve ense bölgesinde oluşmaktadır. Boyutları ise 1 ila 2 santimetre civarındadır. Hepsi olmasa da bazıları büyüme gösterebilir. Bunun dışında çıktığı yerde saçların çıkmasını engellemektedir. Oluşma şekline göre doğuştan ben olarak kabul edilir. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi doğuştan olan benlerin ilerleyen zamanlarda kanserleşme riski bulunmaktadır. Bu yüzden bu ben türünün aldırılması gereklidir.

Kongenital Melanostik Nevrus: Oluşma şekline göre doğuştan bir ben olup üzeri tüylüdür. Kadınlarda bacaklarda oluşan bu benler erkeklerde ise genelde sırt bölgesinde olmaktadır. Ebatları birbirinden farklı olabilmektedir. Bu tip benlerinde kanser riski vardır. Dolayısıyla bu tür durumlar doktor kontrolünde mutlaka araştırılmalıdır. Sıkça kontrol edilmelidir.

Jonksiyonel Melanostik Nevrus: Sonradan oluşan bir ben türü olan jonksiyonel benler genelde 30’lu yaşlara kadar oluşur. En büyük hali yarım santimetre civarında olan bu benler kahverengi ve tonlarında ya da siyah renklere sahiptir. Kansere dönüşme riski doğuştan olanlara nazaran daha az olmakla berber yine de kontrol altında tutulmalıdır.

Compund Nevus: Deri üzerinde kabarık durumda olan benlerdir. Her tarafı aynı renk olan bir ben türüdür. Bazı compund nevusların üzerine tüylenmeler olabilir. Yuvarlak diye tabir edebileceğimiz bir şekle sahiptirler.

Halo Nevus: Kahverene sahip olan bu benler oluştukları yerde bir tümsek olarak belirirler. Etrafında ise normal ten renginden daha açık olan beyaz bir hale halkası oluştururlar. Kanserleşme ihtimalleri yoktur. Estetik açıdan bakıldığında ise herhangi bir olumsuzluğa sebep olmuyorsa aldırılmasına gerek yoktur.

Blues Nevus: Mavi ya da siyah bir renge sahip olan bu benler yüz, el ve ayaklarda görülmektedir. Pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Bu benin de kanserleşme riski bulunmaz. Dolayısıyla çok büyük ve estetik açıdan rahatsız edici bir konumda değilse aldırmanız gerek yoktur.

Seboreik Verru-seboreik Keratosis: Tüm ben oluşumları arasında şüphesiz en kaşıntılı olanıdır. Bazal hücrelerin birçok sebepten dolayı olgunlaşmasıdır. Pek çok insanda görülmektedir. Görüntü olarak bakıldığında; kahverenginin değişik tonlarına sahip olan ve çatlamış görünüme sahip benlerdir. Genelde yaşlılarda olmaktadır. Ancak gençlerde olduğu durumlarda olabilir. Bu benlerin diğer bir özelliği ise beyaz ırktan olan insanlarda oluşmasıdır. Oluşma sebebi ise güneş ışınlarının cilt üzerinde yaratmış olduğu tahribattır.

Vasküler Benler (damarsal benler): Diğer bir ismi hemanjiom olan bu benler kırmızı renge sahiptirler. Damarların bir araya gelmesiyle meydana gelen bu benler sayıları çok fazla değilse bir sorun teşkil etmez. Bazen bu benler zamanla kendiliğinden küçülerek yok olurlar.

Et Benleri: Ciltte oldukça tümsek oluşturan deri parçacıkları olarak tanımlanır. Genelde 30’lu yaşlardan sonra ortaya çıkmaya başlayan bu benler zararları olmadıkları gibi görüntü açısından insanların pek hoşlarına gitmemektedir. Dolaysıyla aldırılmasında en ufak bir akınca yoktur. Tümsek olarak büyük oldukları için özellikle boyun bölgesindekiler giyinip soyunurken sürtünmeden dolayı kopabilir. Fakat böyle durumlarda endişe edilecek hiçbir şey yoktur. Doktora giderek küçük bir pansumanla yarasını kapatabilirsiniz.

Vücudumuzda oluşan benlerin kendilerine özgü olan bir döngüleri bulunmaktadır. Bazı benler kendiliğinden kaybolabileceği gibi bazı benler ise kanserleşip tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu hususta kendi başınıza yapabileceğiniz hiçbir şey bulunmamaktadır. Benleriniz için mutlaka doktorla görüşüp kontrol ettirmelisiniz.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp