Komedon Tedavisi

Komedon Nasıl Tedavi Edilir

Yazar 21 Ağustos 2017 Henüz yorum yok

Komedon tedavisi özellikle yüz bölgesinde karşılaştığımız bir cilt sorunudur. Koyu ve siyah renkte olan komedonlar kıl follliküllerinin dibinin tıkanması sonucu oluşan çıkıntılardır. Bulundukları yer sırt, boyun, göğüs ve kollar olarak değişkenlik gösterebilir. Fakat en sık görüldüğü yer yukarıda da belirttiğimiz gibi yüz bölgesidir.

Komedon Nasıl Oluşur?

Komedonlar kıl folliküllerinin dibinin tıkanması sonucu oluşur. Komedonların oluşamasına sebebiyet veren kıl follikülleri sebum dediğimiz yağ üreten bir beze sahiptir. Oluşan yağ ise kıl çevresindeki cildi yumuşak tutmaya çalışır. Bazı durumlarda bu yağ ile oluşmuş ölü hücreler kıl folliküllerinin çevresinde birikir ve komedon dediğimiz cilt sorunu ortaya çıkar. Kapalı çıkıntı şeklinde oluşan komedonların rengi genellikle beyazdır. ıkıntıdaki cildin açılması ve bölgeye temas etmesi haline beyaz rengin koyulaştığını ve siyahlaştığını görürüz.

Kimler Risk Altında?

Vücuttaki yağ üretimi fazla olan şişman bireylerde görülme olasılığı daha yüksektir. Sıklıkla yüz bölgesinde görülen komedonun bu kişilerde gövde ve kollarında da görülür. Doğum kontrol hapı kullanan kişilerin yanı sıra gençlerin adet döneminde de bu sorunla karşılaştığını söyleyebiliriz. Bu dönemlerde yaşanan hormonal değişimler komedonun oluşmasına etki eder. Doğum kontrol haplarının ise yağ üretimi fazla olduğundan komedona neden olduğunu bilinen bir gerçektir. Son olarak tüketilen bazı besinlerin komedoma neden olduğunu belirtmek isteriz. Özellikle; kan şekeri seviyesini arttıran şekerli gıdalar, unlu ürünler, süt ürünleri, karbonhidratlar, ve aşırı yağlı besinler sizi bu hastalığa bir adım daha yaklaştırmaktadır.

Komedon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Komedon tedavisi kliniğimizde uzman hekimlerce uzun yıllardan bu yana yapılmaktadır. Sivilce ve sivilceye benzer cilt sorunlarına neden olan komedonların tedavisi için tıbbi destek almak şarttır. Komedon tedavisi adı altında dışarıdan satın alınan çeşitli krem, jel ve pedler sorunun çözümü için asla yeterli değildir. Bu ürünler ciltteki yağ tabakasını yok etmede faydalı olabilir. Komedon tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp