Ben Tedavisi

Ben Tedavisi özellikle deri içlerine yerleşmiş olan ve tıptaki terimiyle melanosit olarak tanımlanan renk yapma özelliğine sahip hücrelerin oluşturmuş olduğu anomalilerin yok edilme işlemidir. Cildimizin üzerinde çoğu zaman derimizin renginde ancak bazen de farklı renklerde oluşan benler değişik ebatlarda ve farklı şekillerde olabilirler. Bunların yok edilmesi için gerekli olan ben tedavisi profesyonel yöntemlerle yapılmalıdır. Ben oluşumunda etkili olan faktörler ise; güneşten gelen zararlı ışınlar, hamilelik, çeşitli travma ve infeksiyöz hastalıkları etkilidir. Ben tedavisi çoğu zaman ertelenen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna sebep olarak da halk arasında ben aldırmak kanser yapar. Benzeri saçma algılardır. Bu tür algılarla insanlar ben tedavisine her zaman mesafeli yaklaşmaktadırlar. Üstelik aldırılan benler değil aldırılmayan benler gelecekte kanserleşme riskiyle karşı karşıyadır. Doktorlar tarafından doğru bir ben tedavisi uygulandığında benler tekrarlamamak üzere tamamen yok edilmiş olur.

Ben tedavisi işlemi benin rengine, ciltteki kabarıklığa ve özellikle iyi-kötü huylu oluşuna göre değişiklik göstermektedir. Tabi tedavi sırasında uygulanacak olan yöntemler dizisi de çok büyük önem arz etmektedir. Ben aldırmak çoğu kişide estetik birtakım kaygılardan dolayı oluşur. Görünmeyen yerde ve çok rahatsız edici büyüklükte değilse benlerin vücudunuzda kalması bir problem yaratmaz. Şayet iyi huylu ise… Ancak bazı benler kötü huylu olup alınmadığı takdirde kanserleşebilir. Bu durumda ivedilikle benin alınması gerekmektedir. Ben alma işlemini gerçekleştiren doktorun aşamaları doğru takip etmesi ve titiz bir çalışma uygulaması bir ön şarttır. Bu doğrultuda gerçekleştirilen tüm uygulamalar sonrasında benlerinizden tamamen kurtulabilirsiniz.

Ben Alma Sonrası İz Kalır Mı?

Ben aldırmanın zararlı olması endişesinin yanında gerçekleşen operasyon sonrasında iz kalacağı korkusudur. Ben aldırma işleminden sonra iz kalıp kalmaması tamamen başvurulan yönteme ve operasyonu gerçekleştiren hekime bağlıdır. Eski usul ameliyatlarda neşter kullanıldığı için iz kalma ihtimali oldukça yüksektir. Ben aldırmada başvurulan modern yöntemler maalesef devlet hastanelerinde kullanılmamaktadır. Özel klinik ve hastanelerde kullanılan radyo frekans ve lazer tekniği ile benlerinizden hiçbir iz kalmadan kurtulabilirsiniz.

Lazer tekniği ben tedavisinde etkili yöntemlerden biridir. Beninizin yoğunluğuna ve derinliğine göre belirlenen seanslarda, lazer cihazından ışınlar cildinize gönderilir. Benin üzerinde yoğunlaşarak tahribasyona neden olur. Seanslar benlerin türüne ve sayısına göre değişmektedir.  Medicine Arts kliniğimizde ben tedavisi için başvurduğumuz temel teknik radyo frekanstır. Tarihi lazerden çok daha önceye dayanan fakat son yıllarda popülerliği artmış olan radyo frekans yöntemi kliniğimizde uzun yıllar kullanılmaktadır. Lazerden farklı olarak radyo dalgalarının aktif olduğu bu yöntemde benleriniz buharlaştırılarak yok edilir. Operasyon sonrasında önerilerimizi dikkate alır ve tavsiye ettiğimiz kremleri düzenli olarak kullanırsanız benlerden geriye hiçbir iz kalmayacaktır.

Ben Çeşitleri

Vücudumuzun çeşitli yerlerinde, yüzümüzde, sırtımızda, kafa derimizde, genital bölgede hemen hemen her yerde ben oluşabilir. Bu benlerin oluşum özellikleri, renkleri, şekil ve büyüklükleri birbirinden farklıdır. Dolayısıyla bu benler farklı isimlerle anılmaktadır. Bunlardan en önemli olanı ise;

Et Beni

Et Beni hem cilt renginde hem de kahverengi tonlarında olabilir. Et benleri diğer benlerden farklı olarak sürekli büyüyen bir özelliğe sahiptir. Diğer benler vücudumuzun hemen her yanında olabileceği gibi et benleri ise sadece sürtünmenin yoğun olduğu bel, boyun, göğüs vb. yerlerde olur.

Chery olarak bilinen ve kırımızı renkte olan özellikle vücudumuzun beden bölgesinde oluşan bu benler de küçük küçük oluşurlar.

Çeşitli şekillerde adlandırılan diğer benler ise şöyledir:

  • Konjenital olarak bilinen basit tipte benler doğuştan itibaren ortaya çıkmaktadır. Daha düz veya deriden biraz daha kabarık ben oluşumlarıdır.
  • Akkiz adı verilen ve daha çok geç çocukluk çağı olarak tabir edilen ergenlik dönemlerinde ortaya çıkan bir ben çeşididir.
  • Jonksiyonel Ben ise hem kahverengi hem de siyah renklerde olup düz bir özellik taşımaktadırlar. Ortalama olarak ebatları 1 mm ile 1 cm civarıdır. Çocukluk dönemlerinde oluşabileceği gibi erişkin insanlarda da görülebilir.
  • Dermal sellüler olarak bilinen bu benler özellikle yüz bölgesinde ve saçların olduğu kafa bölgesinde oluşur.
  • Kompound ben ya da diğer bir deyişle birleşik benler jonksiyonel olarak oluşan normal benler ile dermal sellüler yani kıllı bölgelerde oluşan ben yapılarının karışımı olarak karşımıza çıkar.

Lazerle Ben Tedavisi

Lazerle Ben Tedavisi Türkiye’de uygulanmakta olan ben tedavileri arasında en yaygın ve en kullanışlı olanıdır. 2 ile 5 seans arasında gerçekleşen bir operasyonla tamamlanır. Seanslar arası 3–4 hafta civarında olmaktadır. Lazer ışını belirli filtrelerden geçerek benin üzerine tutulur. Burada benlere belirli oranda ısı uygulayan lazer benin ısıdan tahribata uğramasına ve kurumasına yol açar. Seanslar bittiğinde ise ben kuruyarak düşecektir.

Radyo Frekansla Ben Tedavisi

Radyo Frekansla Ben Tedavisi ise cilt seviyesinde olan yani diğer bir deyişle kabarık olmayan benlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Radyo dalgalarının ısıtma gücünden faydalanılarak yapılan bu yöntemde benin üzerine yollanan dalgalar ısının verdiği etkiyle benleri buharlaştırarak yok ederler.

Buharlaştırma Yöntemiyle Ben Tedavisi

Buharlaştırma Yöntemiyle Ben Tedavisi elektrokoter cihazıyla yapılır. Yöntem ve cihaz olarak birbirinden farklı olan bu tedavi yöntemlerinin hemen hepsi benleri yakarak ve buharlaştırarak yok eder. Elektrokoterle yapılan bu uygulamada da cihazın ucu bene dokundurulur. Ve burada aşırı ısınmadan dolayı ben buharlaşarak yok olur.

Ben Aldırmak Zararlı Mı?

Ben aldırmak zararlı mı? Sorusu benlerinden rahatsız olan fakat aldırmanın tehlikeli olduğunu düşünerek tereddütte kalan hastalarımızın yanıt aradığı en önemli konudur. Benler yüzümüzde farklı renk ve boyutlarda bulunabilirler. Kırmızı, kahverengi, siyah ve ten rengine yakın olan renkler ile vücudumuzun her tarafında çıkabilen benler estetik deformelere neden olmaktadır. Sadece estetik görünüm olarak değil güneş ışınlarının yarattığı etki ile kanserleşme riski bulunan benlerinizden kesinlikle kurtulmanız gerekir.

Unutulmamalıdır ki benlerinizin vücudunuzda kalması alınmasından çok daha risklidir. Bir kısmı zamanla büyüyen ve yayılma eğilimi gösteren benlerinizden Medicine Arts kliniğimizde uygulanan modern metotlar ile kurtulmanız mümkündür. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da çalışacağınız hekimin alanında tecrübeli olması ve steril bir çalışma ortamında operasyonları gerçekleştirmesidir. Zira sağlık sektöründe insan sağlığını hiçe sayan amatör ruhlu hastane ve çalışanlarının sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. İşini 30 yıldır idealist bir bakış açısı ile yapan doktorlarımız sizlere bir telefon kadar yakındadır.

Ben Tedavisi Fiyatları

Ben Tedavisi Fiyatları benlerin sayısına, büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre değişiklik gösterir. Ancak genel olarak ben tedavisi fiyatları hakkında ortalama bilgi verecek olursak; 5mm civarında büyüklüğe sahip olan benlerde ilk benin alım ücreti 400 TL’dir. Sonrasında alınması istenen her ben için 200 TL ücret alınır. Kliniğimiz SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’na bağlı hastalarımızdan %50’indirim uygulamaktadır. Bu durumda fiyatlar: ilk ben alımı için 200 TL sonrasında eklenen her ben için 100 TL ücret alınmaktadır. .

Randevu ve İletişim

İstanbul Bakırköy Medicine Art

Tel: 0212 573 50 75
Tel2: 0212 573 45 44
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar

Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

 

Ben tedavisi ve ben alma fiyatları ile ilgili genel bilgiler için; https://www.medicinarts.com/ben-tedavisi.html