Ben Alma

Yüzümdeki Benimi Nasıl Yok Ederim?

Yazar 18 Ocak 2018 Henüz yorum yok

Birçok kişide ben ya da nevüs adı verilen deri kabarcıkları veya parçacıkları bulunmaktadır. Bunun sebebi ise genellikle genetik tabanlıdır. Ancak bu benlerin hepsi erken yaşta çıkmaz. Bazı benlerin 20-30 yaşlarında çıktığı bilinmektedir. Aslında 40 yaşına kadar çıkan benler normal kabul edilmektedir. Ancak bu yaştan sonra çıkan bazı kahverengi lekeler de yaşlılık lekeleri olarak değerlendirilmektedir.

Benlerin tehlike sinyalleri oldukça fazladır. Genellikle ağrıyan benlerde bir tehlikenin olduğu düşünülmektedir. Bunun yanında hiçbir neden yokken kanayan benlerde de kesinlikle tehlike olduğu söylenebilir. Benlerin kaşınması da oldukça farklı bir belirtidir. Kaşınan benler eğer sonradan ortaya çıkan benlerse kesinlikle ciddiye alınmasında fayda olacaktır.

Benlerin tehlike işaretleri arasında sayılarının giderek artması da gösterilebilir. Aynı zamanda rengi koyulaşan benler de tehlike arz etmektedir. Pek çok kişi estetik kaygılarla benlerini tedavi ettirmektedir ve genellikle bunun için lazer tedavisi söz konusu olmaktadır. Ancak eğer benlerin tehlike işaretlerinden herhangi birisi bile görüldüyse söz konusu benin kesinlikle lazer tedavisinden önce doktor kontrolünden geçmesi gerekecektir.

Öncelikle beninizin iyi incelenmesi ve iyi takip edilmesi gerekecektir. Gerçekten eskiden beri var olan benleriniz varsa ve sadece estetik kaygılarla beninizi almak istiyorsanız yine de doktor kontrolünden geçmelisiniz. Ancak beniniz olağan dışı ise, çapı 6 mm’den büyükse ve homojen renk özelliği gösteriyorsa şekil bozukluğu varsa yüksekliği bir kısımda yüksek bir kısımda alçaksa bir uzmana göstermekte fayda vardır.

Yüzde Bulunan Benler Nasıl Tedavi Edilirler?

Genellikle pek çok kişinin beni bulunmaktadır. Ben diğer adıyla nevüs olarak nitelendirilmektedir. Pek çok farklı ben türü vardır. Sözgelimi et benleri, çiller, yaşlılık lekeleri gibi pek çok ben bulunmakta ve bunların pek çoğu da zararsız olarak nitelendirilmektedir. Benlerin çoğunun genetik kökenli olduğu bilinmektedir. Genetik oldukları için de çocukluk yaşlarından beri ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı benler de özellikle 20-30 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Bu benler bazen farklı özellikler gösterebilmektedir. Böyle olmaları bu benlerin tehlikeli olduklarını gösterebilir. Bu noktada yapılması gereken şey bu benlerin hemen tedavi edilmeleridir.

Peki, yüzdeki benler için hangi tedavi yöntemi daha çok tercih edilir? Benlerin tedavi edilmeleri için lazer, soğutma ve yakma yöntemleri kullanılmaktadır. Lazer yöntemi ile benlerin temizlenmesi genellikle en çok tercih edilen yöntemdir. Hem kalıcı bir tedavi yöntemi olan lazer yöntemi aynı zamanda kesin sonuç sağladığı için pek çok kişinin tercih ettiği bir tedavi yöntemidir. Yüz gibi çok görünen bir bölgemizde yaptırmak istediğimiz ben aldırma işlemi sonrası iz kalıp kalmaması da çok önemlidir.

Bundan dolayı uygulama yaptıracağımız ben herhangi bir kanser riski taşımıyorsa ilk tercihimiz lazer tedavisi olacaktır çünkü lazerle ben aldırma uygulaması diğer uygulamalarla kıyaslandığında en az iz kalma ihtimali olan yöntemdir. Yine diğer avantajları çok kısa sürmesi, çok az acı hissedilmesi ve diğer işlemlerde olduğu gibi işlem sonrası bir bakım gerektirmemesidir.(Pansuman vs) Özelikle basit benler, et benleri ve kırmızı et benleri lazerle ben aldırma uygulaması için en uygun ben çeşitleridir.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp